Nábytok a kuchyňa – dezinfekcia domova v čase karantény.
Aké dobré sú naše štandardné čistiace prostriedky pri zabíjaní vírusu v interiéroch? Ako teda ochrániť nielen seba, ale aj náš priestor a veci, ktoré ho nenahraditeľne vytvárajú?
Mydlo a saponát
Mydlo a saponát sú vašou prvou obrannou líniou na odstránenie vírusu z povrchov. Mydlo narúša tuky vo vírusovej vrstve a vírus zdvíha z povrchov, ktoré sa potom opláchnu vodou. Pri čistení povrchov je pravé toto najefektívnejší, najšetrnejší a najekologickejší prístup čistenia materiálov. Na rozdiel od alkoholu a Sava nereaguje agresívne s vaším nábytkom, nekoroduje kovy a nenapadá drevo, vosky či laky. Vaša kuchyňa na mieru, konferenčný stolík či pracovná doska z dreveného masívu vám za Savo veru nepoďakujú. Rovnako je mydlo či saponát tým najekologickejším riešením, ktoré je zároveň šetrné k vášmu zdraviu.
Savo
Účinná látka v Save –chlórnan sodný– je veľmi účinná pri ničení vírusu. Uistite sa však, že bielidlo necháte pôsobiť 10-15 sekúnd a potom povrch utrite čistou handrou. Savo účinkuje tak, že ničí proteín, teda ribonukleovú kyselinu RNA. Savo používajte podľa pokynov na fľaši. Na rozdiel od mydla a saponátu, zabíja celu škálu baktérii ale zároveň výrazne reaguje s povrchmi a s prostredím. Váš drevený nábytok, farbené, masívne a látkové povrchy pred Savom nebudú nikdy v bezpečí. Savo v domácnosti sa hodí na rezistentné prostredia ako kúpeľne a chladničky. Pre všeobecné upratovanie je to nebezpečný a zdraviu škodlivý prípravok
Dezinfekčný alkohol
Dezinfekčný alkohol, alebo tiež Chirurgický lieh, je väčšinou tvorený alkoholom etanolom. Ukázalo sa, že etanol ničí koronavírusy už za 30 sekúnd. Rovnako ako bielidlo, alkohol ničí proteín a RNA, z ktorých sa vírus skladá. Navlhčite handričku do 70% roztoku dezinfekčného alkoholu a pretrite ňou povrch. Roztok sa vyparí a nebudete ho musieť utierať. Rovnako ako Savo nie je vhodný na drevené, tkané a iné savé povrchy.
Povrchové obrúsky
Účinnou zložkou povrchových utierok je antiseptikum – zvyčajne benzalkóniumchlorid. Utierky fungujú tak, že fyzicky odstránia choroboplodné zárodky tlakom, ktorým pôsobíte pri ich použití a mikróby sa potom pripoja k utierke. Na povrchu tiež zanechávajú vrstvu antiseptika, ktoré zabíja baktérie. Antiseptikum funguje dobre na baktériách, ako aj na koronavírusoch, ktoré infikujú domáce zvieratá. Zatiaľ neexistuje dôkaz, že antiseptiká môžu zabíjať ľudské koronavírusy. V porovnaní s mydlom, saponátom, alkoholom a savom teda predstavujú (zatiaľ) menej účinnú alternatívu.