20
apr

Nábytok a Kuchyňa – dezinfekcia domova v čase karantény.

COVID-19 (Ďalej len „Hnusoba“)  je tu už len pár mesiacov, takže vedci o ňom zatiaľ veľa nevedia. Každý deň sa však toho dozvieme o kúsok viac a obraz o víruse sa pomaly začína ucelovať. Teraz už vieme napríklad, že môže žiť na povrchoch až deväť dní a vo vzduchu zas niekoľko hodín. Pre infikovanú osobu je ľahké bezvedome šíriť vírusové častice kašľom, dotykom alebo zanechaním vírusu na povrchoch.Bezpochyby, umývanie rúk a rúško sú kľúčom k zníženiu šírenia Hnusoby. Ako však dosiahnuť aby naše bývanie a náš nábytok boli v bezpečí? Ako ochrániť naše kuchyne, obývačky, kúpeľne a detské izby?

Dve nedávne štúdie skúmali, ako dlho koronavírusy prežívajú na rôznych povrchoch. Výskum skúmal množstvo rôznych vírusov vrátane SARS-CoV-2 – koronavírusu, ktorý spôsobil Hnusobu. Zistilo sa, že časy prežitia sa líšili v závislosti od typu povrchu. Vírus prežil najdlhšie na nehrdzavejúcej oceli a plastoch – až deväť dní. Najkratšia doba prežitia jedného dňa bola pre papier a lepenku. Ako dobré sú teda naše štandardne čistiace prostriedky pri zabíjaní Hnusoby v interieroch?

Mydlo a saponát

Mydlo a saponát sú vašou prvou obrannou líniou na odstránenie vírusu z povrchov. Mydlo narúša tuky vo vírusovej vrstve a vírus zdvíha z povrchov, ktorý sa potom opláchne vodou. Pri čistení povrchov je pravé toto najefektívnejší, najšetrnejší a najekologickejší prístup čistenia materiálov. Na rozdiel od alkoholu a sava nereaguje agresívne z vašim nábytkom, nekoroduje kovy a nenapadá drevo, vosky či laky. Vaša kuchyňa na mieru, konferenčný stolík či pracovná doska z dreveného masívu vám za Savo veru nepoďakujú. Rovnako je mydlo či saponát tým najekologickejším riešením šetrným k vášmu zdraviu.

Savo

Účinná látka v Save – chlórnan sodný – je veľmi účinná pri ničení vírusu. Uistite sa však, že bielidlo necháte pôsobiť 10-15 sekúnd a potom povrch utrite čistou handrou. Savo účinkuje tak, že ničí proteín, teda ribonukleovú kyselinu RNA. To je látka, ktorá poskytuje kľuč na výrobu ďalších vírusových častíc, keď sa nakazíte. Savo používajte podľa pokynov na fľaši. Na rozdiel od mydla a saponátu, zabíja celu škálu baktérii a ale výrazne reaguje z povrchmi a s prostredím. Váš drevený nábytok, masívne a látkové povrchy pred Savom nebudú nikdy v bezpečí. Savo v domácnosti sa hodí na rezistentné prostredia ako kúpeľne a chladničky. Pre všeobecné upratovanie je to nebezpečný a zdraviu škodlivý „overkill“.

Dezinfekčný Alkohol

Dezinfekčný alkohol alebo tiež Chirurgický lieh je väčšinou tvorený alkoholom etanolom. Ukázalo sa, že etanol ničí koronavírusy už za 30 sekúnd. Rovnako ako bielidlo, alkohol ničí proteín a RNA, z ktorých sa vírus skladá. Navlhčite handričku do 70% roztoku dezinfekčného alkoholu  a pretrite ju po povrchu. Ten sa vyparí a nebudete ho musieť utierať. Rovnako ako Savo nie je vhodný na drevené, tkané a iné savé povrchy.

Povrchové obrúsky

Účinnou zložkou povrchových utierok je antiseptikum – zvyčajne benzalkóniumchlorid. Utierky fungujú tak, že fyzicky odstránia choroboplodné zárodky tlakom, ktorý pôsobíte pri ich použití, a mikróby sa potom pripoja k utierke. Na povrchu tiež zanechávajú vrstvu antiseptika, ktorá zabíja baktérie. Antiseptikum funguje dobre na baktériách, ako aj na koronavírusoch, ktoré infikujú domáce zvieratá. Antiseptiká pôsobia tak, že rušia tuky v patogénnych bunkách, ale Hnusoba neobsahuje veľa tukov. Zatiaľ neexistuje dôkaz, že antiseptiká môžu zabíjať ľudské koronavírusy. V porovnaní z mydlom, saponátom, alkoholom a savom teda predstavujú (zatiaľ) menej účinnú alternatívu.

Žijeme v neistých časoch, ale je upokojujúce vedieť, že aj bez nákupu drahých a zbytočne toxických čistiacich prostriedkov máme nejaké zbrane, ktoré môžeme použiť na boj proti COVID-19 v našich domovoch.