KUCHYNA NA MIERU BRATISLAVA TV ZOSTAVA PRACOVNA (17)
23
jún

Drevené lamely na stenu a voľne stojace sústavy

Historicky sa u nás začali dizajnové drevené lamelové sústavy a dizajnové drevené lamelové steny objavovať už v počiatkoch povojnovej moderny. Vtedy bol samozrejme pri ich realizácii kľúčovým materiálom drevený masív a lepená preglejka.

Dnes ich vďaka pokročilej technológií rezania, hranovania a novým vlastnostiam materiálov, vieme alternatívne vyrábať aj z obľúbeného drevodekoru.

DREVENÉ LAMELY NA STENU A VOĽNE STOJACE SÚSTAVY FAREBNÉ KUCHYNE
Veľkoplošná lamelová realizácia v jedálni

Drevokor ako nový lamelový materiál

V porovnaní s masívnym drevom je ľahšie udržiavateľný, dostupnejší. Hlavne vďaka širokej škále vyrábaných drevodekorov vieme lamely vyrobiť v akomkoľvek tvare, dekore a v prípade montáže na stenu na akomkoľvek farebnom podklade.

DREVENÉ LAMELY NA STENU A VOĽNE STOJACE SÚSTAVY FAREBNÉ KUCHYNE
Lamelová sústava na stene vstupu do bytu

Drevené lamely • Naša spoločná história

U nás sa dreveným lamelovým sústavám venujeme približne 4 roky. S nápadom prvej lamelovej sústavy vyrobenej na mieru z rovnakého materiálu ako nábytok prišiel pôvodne jeden z našich externých architektov.

Neskôr sme kvôli lepšiemu uchopeniu výroby a produktu začali lamelové sústavy deliť na:

 • Lamelové sústavy na stenu
 • Voľne stojacie lamelové sústavy

 

KUCHYNSKA LINKA INTIEROVA STENA TV ZOSTAVA 9 1
Predelová voľne stojaca lamelová sústava. Na prianie klienta bez doplnkových elementov.

 

Drevodekorové lamely na stenu – výroba

Proces výroby je komplikovaný, časovo a technologicky náročný. Stenové lamely mechanicky upevňujeme na vami zvolenú podkladovú dosku, tak dosiahneme vysokú stabilitu zostavy. Upevnené doštičky sú pevné a nehrozí uvoľnenie a v neposlednom rade nám to dáva možnosť popasovať sa aj s nerovným podkladom steny.

Vyvinuli sme CNC program, ktorý nám pomáha udržať maximálnu presnosť a kvalitu každej jednej lamely. Každá je zvlášť strojovo rezaná a opáskovaná a mechanicky upevnená na podkladovú dosku. Momentálne prevažujú u klientov lamely v realistickom drevodekore na tmavšom až antracitovom podklade. Vieme však vyrobiť lamelové sústavy v akomkoľvek nám dostupnom drevodekore a farbe od rakúskeho výrobcu EGGER a iných.

LAMELOVE INTERIEROVE STENY NA MIERU (5)
Lamely na stenu drevodekor vzor Hickory EGGER

 

Drevodekorové voľne stojace lamely – výroba

Rovnako ako pri lamelách na stenu, neočakávajte, že to pôjde ľahko. Technologicky sa vyrábajú veľmi podobne ako akýkoľvek iný nábytok na mieru a preto je v ponuke veľká škála dizajnových a farebných prevedení.

Avšak v prípade voľne stojacich sústav je podstatná návrhová projektová časť, presný výpočet zaťaženia materiálov a vopred konzultovaný montážny postup.

Tak ako lamely na stenu ich vieme vyrobiť v akomkoľvek pre nás dostupnom drevodekore a farbe. Rovnako do nich vieme zakomponovať iné funkčne prvky ako poličky, knižnice alebo platformy pre rastliny.

LAMELOVE INTERIEROVE STENY NA MIERU (3)
Lamelová interiérová stena • príprava na montáž

Lamelové sústavy • Drevodekor vs Masivne Drevo

Prírodné drevo je skvelý materiál. Aj my ho radi používame pri našich nábytkoch či už vo forme masívu alebo prírodnej povrchovej dyhy. Pri výbere masívu alebo drevenej dyhy treba brat do úvahy vyššiu cenu za materiál, ktorý potrebuje povrchovú úpravu lakovaním.

Pri porovnaní s masívom je drevodekor dostupnejší, škálovateľný, farebne stály a ľahšie udržiava.

 

LAMELOVE INTERIEROVE STENY NA MIERU (18)
Lamelová interiérová stena na schodisku

 

Lamelové sústavy • Načo si dať pozor

Pri výbere výrobcu a dodávateľa by sme vám radi odporučili nás😁. V prípade, že sa rozhodnete inak😥, určite vám radíme dodržať následovné:

 • Pri úzkych lamelách sa vyhnite lepeniu alebo montáži priamo na stenu.
 • Drevený masív sa ťažšie kombinuje s drevodekorom. Skúste materiálovo zostať verný tomu, čo už máte vybrané.
 • V prípade drevodekoru vždy použite úplne rovnaký vzor alebo kontrast, ktorý je najviac obľúbený. Vyhnite sa “podobným” materiálom od iných neoverených výrobcov. Stále platí, že nie je drevo ako drevo a nie je laminát ako laminát

 

LAMELOVE INTERIEROVE STENY NA MIERU (9)
Lamelová sústava – vrchné ukončenie schodiska

 

Drevodekorové lamely na stenu • Cena na m2

Pri cenotvorbe sme použili náš základný dizajn, ktorý tvoria úzke lamely v modernom drevodekore na antracitovom podkladovom materiáli s hrúbkou materiálu 18|19 mm a odstupmi 18|19|20 mm . Približná orientačná cena je od 90 do 130 eur na m2. Montáž ani doprava nie sú zahrnuté. Pri voľne stojacich lamelách cenu na m2 určiť nevieme.

 

Často kladené otázky • FAQ

 1. V akých rozmeroch viete lamely vyhotoviť? Lamely robíme v nasledovných rozmeroch: Výška Lamely: 100cm – 200cm • Šírka lamely 2cm -10cm • Hrúbka lamely 2cm – 4cm
 2. Aké vzdialenosti najčastejšie používate medzi jednotlivými lamelami? Najčastejšie v našich dizajnoch používame rozbehy:
 3. Ako upevňujete Lamely na stenu? Lamely strojovo upevňujeme na podkladový materiál ktorú následne montujeme na stenu systémom skrytých mechanických upevnení.
 4. Ako upevňujete voľne stojacie lamelové sústavy? Štandardne ich upevnime do stropu skrytými skrutkami a spodok ukotvime silikónovým lepidlom.
 5. Aké materiály a farebnosť podkladu si môžem zvoliť? Všetky nami používane materiály lamiel a podkladov nájdete na stránke firmy EGGER. Vieme alternatívne použiť aj iných overených výrobcov
 6. Aké termíny dodania mate na lamelové sústavy? Lamelovú sústavu vieme vyrobiť a dodať 2-3 týždne od zadania do výroby.
 7. Kde všade viete lamely dodať a namontovať? Zatiaľ výhradne v Bratislavskom kraji.

Naši dodávatelia

 • Drevodekor: Egger – Kronospan – a ine
 • Kovania: Blum

Veľmi radi sa pozrieme aj na váš projekt! Pošlite nám ho ešte dnes na info@kuchynevalent.sk alebo nám zavolajte na +421 948 717 188.

DREVENÉ LAMELY NA STENU A VOĽNE STOJACE SÚSTAVY FAREBNÉ KUCHYNE
DREVENÉ LAMELY NA STENU A VOĽNE STOJACE SÚSTAVY FAREBNÉ KUCHYNE