PLÁNOVANIE KUCHYNE: NA ČO MYSLIEŤ NA ZAČIATKU MODERNÉ KUCHYNE, DIZAJNOVÉ KUCHYNE
07
júl

Plánovanie Kuchyne: Na čo myslieť na začiatku

Plánovanie Kuchyne: Na čo myslieť na začiatku

Každá kuchyňa je jedinečná a preto je dôležité venovať pozornosť detailom, ktoré ju osobnostne vystihujú. Farby, povrchy, osvetlenie a úložné priestory sú kľúčovými faktormi, ktoré ovplyvňujú celkový dojem z kuchyne. Investícia do kvalitných materiálov a precízneho dizajnu sa oplatí, pretože vaša kuchyňa bude nielen krásna, ale aj funkčná a odolná voči bežnému opotrebovaniu.

Správne navrhnutá moderná kuchyňa prepája ergonómiu s maximálnym využitím priestoru. Zbytočne neplytvá materiálom, ale dá si záležať na elegantných detailoch. Nebojte sa stráviť pri plánovaní viac času. Vráti sa vám v podobe priestoru, ktorý vám bude robiť radosť ďalších 10 rokov.

PLÁNOVANIE KUCHYNE: VŠETKO ZAČÍNA RIADNYM NÁVRHOM
Všetko začína riadnym návrhom
PLANOVANIE KUCHYNE: ZAFRÉZ PONÚKA DOKONALÝ VÝRAZ
Zafréz ponúka dokonalý výraz

Plánovanie pracovných zón: Dbajte na plynulosť a vzdušnosť

Správne rozmiestnenie pracovných zón v kuchyni je kľúčové pre efektívne varenie. Rozdeľte kuchyňu na tri základné zóny: 

  • Zónu prípravy (s umývadlom a prípravnou plochou), 
  • Zónu varenia (s varnou doskou a rúrou) a
  • Zónu skladovania (s chladničkou a úložnými priestormi).

Pri plánovaní pracovných zón v kuchyni dbajte na to, aby boli plynulé a vzdušné. Rovnomerné rozmiestnenie zón prípravy, varenia a skladovania umožní efektívne využívanie priestoru a zjednoduší prípravu jedál. Bezpečný a plynulý pohyb medzi jednotlivými zónami je kľúčový pre komfort a bezproblémovú manipuláciu. Nebojte sa poradiť s odborníkom, ktorý vám pomôže optimalizovať rozmiestnenie zariadení a vytvoriť tak kuchyňu, ktorá bude nielen praktická, ale aj esteticky príťažlivá.

PLÁNOVANIE KUCHYNE A NAVRH
Dbajte na vzdialenosti medzi elementmi a zónami
PLANOVANIE KUCHYNE V PRIESTORE SA MUSÍTE VEDIEŤ POHNÚŤ AJ V ZHONE
Plánovanie kuchyne: V priestore sa musíte vedieť pohnúť aj v zhone

Plánovanie pracovnej dosky: Nastavte všetko podľa individuálnych potrieb

Všeobecne platí, že výška pracovnej dosky by mala byť pohodlná a umožňovať prácu bez namáhania chrbta a ramien. Uistite sa, že existujú možnosti nastavenia výšky pracovnej dosky pre rôznych používateľov.

  • Ak máte výšku od 165 – 175 cm vhodná pre vás bude doska minimálne 85 cm vysoká.
  • Pri výške nad 175 po 185 cm musí mať doska optimálne 90 cm.
  • Nad 185 cm zvoľte výšku pracovnej dosky 95 cm.

💡TIP: Správny výber celkovej ergonómie je kľúčom k maximalizácii efektívnosti a plynulosti práce vo vašej kuchyni. Preskúmajte populárne typy rozloženia, ako je L-tvar, U-tvar, kuchyňa s ostrovčekom alebo rohový typ. Zvážte výhody a nevýhody každého z nich a vyberte ten, ktorý najlepšie vyhovuje vášmu priestoru a štýlu varenia. Plánovanie kuchyne nie je raketová veda, viac než vedomosti, potrebuje skúsenosti.

AKO NAPLANOVAT KUCHYNU: LUXUSNÝ TVAR KUCHYNE S RÔZNOU VÝŠKOU PRACOVNEJ PLOCHY
Luxusný tvar kuchyne s rôznou výškou pracovnej plochy
PLANOVANIE KUCHYNE
Rohová kuchyňa ktorá zapadne na milimeter

Plánovanie kuchyne: Osvetlenie je kľúčové

Správne osvetlenie môže transformovať atmosféru a funkčnosť vašej kuchyne. Začlenenie vrstveného osvetlenia, vrátane obecného, pracovného a akcentového osvetlenia, vytvára správnu náladu a zabezpečuje dostatočné osvetlenie pre prípravu jedla. Preskúmajte rôzne typy osvetlenia, ako sú závesné lampy, vstavané svetlá a osvetlenie pod skrinkami.

💡 Tip: V prípade LED pásu si nechajte vyfrézovať úložný kanálik. V prípade, že o tom váš stolár nikdy nepočul, odporúčame vám zvážiť nového stolára. Lepenie LED pásu priamo na skrinku je známka lacného vyhotovenia.

PLANOVANIE KUCHYNE: ZÁFREZ PONÚKA DOKONALÝ VÝRAZ
Zafréz ponúka dokonalý výraz
PLÁNOVANIE KUCHYNE: NA ČO MYSLIEŤ NA ZAČIATKU MODERNÉ KUCHYNE, DIZAJNOVÉ KUCHYNE
LED pás poskytuje dostatok svetla aj v rozľahlých kútoch

Farby a povrchy: Pridajte osobnosť a šarm

Dajte svojej kuchyni osobnosť a štýl prostredníctvom výberu farieb a povrchov. Zvážte celkovú estetiku, či už je to moderný a elegantný vzhľad alebo teplá a útulná atmosféra. Preskúmajte rôzne farebné kombinácie, materiály a povrchové úpravy pre skrinky, pracovné dosky, obklady a steny.

PLANOVANIE KUCHYNE DO MODRA
A čo tak modrá s kontrastnou zástenou?

Plánovanie úložných priestorov: Jednoduchý prístup a organizácia

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako efektívne využiť priestor vo vašej kuchyni? Skryté úložné priestory a inteligentné riešenia vám umožnia mať všetko na dosah ruky a zároveň udržať kuchyňu v poriadku. Vysúvacie zásuvky, vyťahovacie regály a hydraulické mechanizmy vám uľahčia prístup k riadu, hrncom a potravinám. Navrhovaním úložných priestorov s ohľadom na vaše individuálne potreby vytvoríte kuchyňu, ktorá bude nielen praktická, ale aj esteticky príťažlivá.

Dôležitým aspektom ergonomického navrhovania kuchyne je prístupnosť a organizácia úložných priestorov. Zvážte použitie výsuvných zásuviek, ktoré umožňujú jednoduchý prístup k riadu, hrncom a potravinám. Pre lepší prístup do horných skriniek zas dajte šancu hydraulickým výklopom.

💡Pri navrhovaní kuchyne je dôležité brať do úvahy aj bezpečnostné faktory. Zabezpečte, aby boli ostré nože a nebezpečné nástroje uložené mimo dosahu detí. Rovnako dbajte na správne umiestnenie elektrických zásuviek a spotrebičov. Vhodné protišmykové povrchy na podlahách a ochranné zábrany na oknách zas zabránia nebezpečným zraneniam.
PLÁNOVANIE KUCHYNE: NA ČO MYSLIEŤ NA ZAČIATKU MODERNÉ KUCHYNE, DIZAJNOVÉ KUCHYNE
Obľúbený vysúvací systém na oleje
PLÁNOVANIE KUCHYNE: NA ČO MYSLIEŤ NA ZAČIATKU MODERNÉ KUCHYNE, DIZAJNOVÉ KUCHYNE
Úzke priestory vedia dať zabrať
PLÁNOVANIE KUCHYNE: NA ČO MYSLIEŤ NA ZAČIATKU MODERNÉ KUCHYNE, DIZAJNOVÉ KUCHYNE
Komplexná šuflíková zostava

Plánovanie kuchyne: Rada na záver

Plánovanie kuchyne je dôležitým prvkom vytvorenia funkčného a esteticky príjemného priestoru. Správne navrhnutá moderná kuchyňa nie je len miestom, kde pripravujete jedlo, ale aj miestom, kde sa stretáva celá rodina. Preto je dôležité začať s riadnym návrhom, ktorý bude zohľadňovať vaše potreby a štýl varenia. Koniec koncov, kvalitný návrh sa prejaví v dokonalej realizácii, ktorá vám poskytne radosť a pohodlie každý deň.

 

PLÁNOVANIE KUCHYNE: NA ČO MYSLIEŤ NA ZAČIATKU MODERNÉ KUCHYNE, DIZAJNOVÉ KUCHYNE